Van

Münir Karaloğlu
Bekir Kaya
979.671
19.069
Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gevaş, Gürpınar, Muradiye, Özalp, Saray

Van balığı, Murtuğa, cacık, Van Otlu peyniri, ilitme, ekşili, senseger kabak bastı, kaz lokması, kellebaş, helise, yumurta tatlısı, kavut, murtuğa, sengeser Aslık elması ve kavunu

 

Van Kedisi, Akdamar Adası, Van Gölü, Hoşap Kalesi, Muradiye ve Bendimahi Şelaleleri, Erek Vadisi

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Van’ın yüksek dağlık alanlardan oluşan engebeli bir arazi yapısı vardır. İlde Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nün doğu kesimi bulunmaktadır. Van Gölü, Nemrut Dağı’nın patlaması sonucunda kraterde biriken suların oluşturduğu volkanik bir göldür. Suyu sodalı ve tuzlu olup aynı zamanda dünyanın en çok soda içeren gölüdür. Yüksek ve engebeli bir arazide ve denizden uzak olan Van’da Karasal iklim hüküm sürmektedir. Mevsimler ve günler arasında sıcaklık farkı büyüktür. Kışlar uzun kar yağışlıdır. Yazlar ise kısa ve sıcak geçer. Van Gölü kıyısındaki iklim doğu ve kuzey kesimlerine göre daha yumuşaktır.Van’ın ekonomisinde hayvancılık ön planda gelmektedir. Hayvansal ürünlerin başında Van’a özgü otlu peynir gelmektedir. Arıcılık, tavukçuluk, Van Gölü başta olmak üzere göllerde ve diğer akarsularda balıkçılık yapılmaktadır. Ayrıca Van kilimlerinin Türk halı ve kilim sanatı yönünden önemi büyüktür. Van doğal ve tarihi değerler yönünden zengin olup, ekonomisinde turizmin büyük katkı payı vardır. Van Gölü kıyılarındaki plajlar, Akdamar Adası, Van Kalesi, Bendimahi Çağlayanı ve Erek Vadisi turizm açısından önem taşımaktadır. Ayrıca Van'a özgü olup, dünyaca tanınan Van Kedileri koruma altına alınmıştır.

Van’ın eskiçağlara kadar inen çok eski bir tarihi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda ele geçen buluntular Kalkolitik Çağ’dan itibaren yörede sürekli bir yerleşim olduğunu göstermiştir. Bölge ve çevresine önce Hurriler yerleşmiş, ardından Urartular 200 yılı aşkın süre bölgede hüküm sürmüşlerdir. O dönemde Van Gölü kenarında bir sayfiye şehri olan ‘Tuşba’ yı Urartulu kumandan ‘Van’  imar ettirmiş ve bundan dolayı kentin ismi ‘Van’ olarak anılmaya başlanmıştır. Daha sonra Medler, Persler, Makedonyalılar, Partlar, Sasaniler, Bizanslar, Selçuklular, İlhanlılar, Celayiroğulları, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar hakim olmuş ve Osmanlı döneminde Van, Eyalet statüsü kazanmıştır. 1915’te Ruslar tarafından işgal edilen yöre, Rusların çekilmesinden sonra bu kez Ermeniler tarafından işgal edilmiş, Osmanlının 4.kolordusu 1918’de Van’a girerek bu işgale son vermiştir. I.Dünya Savaşı sırasında bu işgallerden ötürü Van büyük ölçüde etkilenmiş, yanmış, yıkılmış ve nüfusu azalmıştır. Bundan sonra “Bağlar Mevkiinde” kent yeniden kurulmuş ve 1923 yılında il konumuna getirilmiştir.

  • Yüzüncü Yıl Üniversitesi