Siyasilerin Seçim Sonucu Yorumları

Tür : Söyleşi Tarih : 8 Haz 2015, Pt 15:51 8123 Görüntülenme 0 Yorum
etiketler :
7 Haziran 2015 tarihli 25.dönem milletvekili genel seçim sonucuna göre; Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)13 yıl boyunca sürdürdüğü tek başına iktidar olma başarısını kaybetti. Anadolu Ajansı verilerine göre; Akp aldığı yüzde 40.86 oy oranıyla mecliste en fazla milletvekili sayısına sahip olmasına rağmen, hükümeti tek başına kurması mümkün değil.

Türkiye, 10 Mart 2015 tarihinde başlayan 7 Haziran akşamı son bulan genel seçim sürecinde çok tartışmalı bir dönemi geride bıraktı. Ana muhalefet partilerinin tarafsız olmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdikleri bu sürece, seçim barajı tartışmalarına karşın, aldığı yüzde 13,12’lik oy oranıyla Halkların Demokratik Partisi(HDP)’nin başarısı damga vurdu.

Ana muhalefet’teki Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)’nin siyasi tarihinde görülmemiş bir seçim süreci geçirerek, özellikle emekli maaşları, işçi hakları ve sosyal projeler konusunda bulunduğu seçim vaatlerine rağmen, aldığı yüzde24.96’lık oy oranı başarısızlıkla eleştirilmesine neden olurken, Milliyetçi Hareket Partisi(MHP)’nin ise benzer bir kampanya ile yüzde 16,29’luk oy oranına ulaşması, seçime etki eden faktörlerin değişkenlik gösterdiği yorumlarına yol açtı.

HDP’nin Türkiye’nin batısında ciddi bir oy almasına neden olarak, CHP seçmeninin ‘baraj desteği’ için HDP’ye emanet oy verdiği iddiaları seçim yorumlarında ilk sırada yer aldı.

Yurtdışında 8 Mayıs günü başlayan oy verme işleminde, Anadolu Ajansı‘na göre 24 gün süresince 1 milyon 404 bin 987 seçmenden yaklaşık 535 bini oy kullandı. Dün yapılan sayım sonucuna göre; AK Parti yüzde 49.30, HDP 21.03, CHP 17.02 ve MHP 9.15 oy oranı ile seçimi tamamlamış oldu.

Gerek yurtdışı oylarının sayımı sırasında yaşanan arbede gerekse okul etrafında görülen plakasız araçlar sosyal medyada seçimin şeffaflığına gölge düştüğü eleştirileri ile karşılık buldu.

Röportaj-Söyleşi Portalı olarak, Türk siyasi tarihinde önemli bir dönemecin geçildiği bu dönemde, 13 yıllık mutlak iktidarın, koalisyon gerçeği ile yüz yüze kalışının ardından sorulması gereken tek bir soruya verilen cevapları sizler için derledik!

“Türk halkının seçimde, siyasilere ‘koalisyon’ cevabı vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?”

12.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Pazar günü gerçekleşen 2015 Genel Seçim sonuçlarının, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Seçimlere katılım oranının yüksekliği, aziz milletimizin iradesini sandığa yansıtma ve demokrasi konusundaki kararlılığının ifadesidir. Milletimizin takdiri her şeyin üzerindedir. Sonuçların hiçbir partiye tek başına iktidar imkanı vermediği mevcut tablonun, yarışa katılmış olan tüm partiler tarafından sağlıklı ve gerçekçi bir değerlendirmeye tabi tutulacağına inanıyorum. Seçim sonrasında başlayan bu yeni süreçte, ülkemizdeki istikrar ve güven ortamının, demokratik kazanımlarımızın korunması için tüm siyasi partilerin gerekli hassasiyeti göstermeleri, sorumlu bir davranış sergilemeleri büyük önem arz etmektedir. Seçime teveccüh gösteren aziz milletimize, Yüksek Seçim Kurulu’na, il ve ilçe seçim kurullarına, sandık kurullarına, güvenlik güçlerimize teşekkür ediyor, sonuçların ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

MHP Lideri Devlet Bahçeli:

“Birinci koalisyon, başlangıcından bu yana birliktelikleri devam eden AKP ile HDP arasında olması lazımdır. İkinci bir koalisyon modeli olarak AKP, CHP ve HDP’yi bir araya getirebilirsiniz. Böyle bir yapılanma içinde MHP, şerefi ve haysiyetiyle ilkeli ve dürüst politikalarıyla Meclis’te denetimi esas alan ana muhalefet partisi görevini üstlenmeye de hazırdır. Eğer bunların hiç birisinden sonuç alınamıyorsa, Türkiye’yi, AKP’nin azınlığına, bir takım çevrelerin senaryosuna mahkum etmeye kimsenin hakkı yoktur. En erken seçim ne zaman olacaksa o zaman da seçim olur”.