Paris Saldırganlarının Ağabeyi Konuştu

Tür : Röportaj Tarih : 24 Kas 2015, Sa 19:00 1914 Görüntülenme 0 Yorum
Paris saldırganlarının ağabeyi Muhammed Abdeslam, Belçika televizyonuna yaptığı açıklamada kardeşlerinin son zamanlarda daha dindar olmaya başladıklarını fakat bu durumun 'onların radikalleştiği anlamına gelmediğini' söyledi.

Paris saldırganlarının ağabeyi Muhammed Abdeslam, Belçika televizyonuna yaptığı açıklamada kardeşlerinin son zamanlarda daha dindar olmaya başladıklarını fakat bu durumun ‘onların radikalleştiği anlamına gelmediğini’ söyledi.

Muhammed Abdeslam’ın kardeşi Brahim Abdeslam, 13 Kasım saldırılarında bir kafenin önünde intihar saldırısı düzenlemişti. Muhammed’in diğer kardeşi Salah ise saldırılarla ilişkili olduğu şüphesiyle hâlâ aranıyor.

RTBF kanalına konuşan Muhammed Abdeslam, kardeşlerinin davranışlarında şüphelenilecek bir durum olmadığını ifade etti.

RTBF’de çalışan gazeteci: Günaydın Muhammed Abdeslam. Tüm dünya medyası sizinle röportaj yapmak istiyor… Neden düşüncelerinizi dile getirmek istiyorsunuz?

Abdeslam: İnsanların, Abdeslam ailesinin televizyonlarda görülenden daha farklı olduğunu anlamaları için basın karşısında kendimi ifade etmek istedim. Kardeşlerim bizim tüm aileyi temsil etmiyor.

Gazeteci: İki kardeşinizi en son ne zaman gördünüz?

Abdeslam: Kardeşlerimi ayrılmalarından çok kısa bir süre önce gördüm.

Gazeteci: Kaç gün önce?

Abdeslam: Birkaç gün önce, ayrılmalarından iki ya da üç gün önce.

 “HİÇBİR İŞARET YOKTU”

Gazeteci: Herhangi bir işaret var mıydı? Yoksa hiçbir şey yok muydu?

Abdeslam: Hayır, hiçbir işaret yoktu, veda yoktu, ‘Hoşça kal’ yoktu. O kadar.

Gazeteci: 14 Kasım Cumartesi günü gözaltına alındınız, sorgulandınız, 36 saat gözaltında kaldınız. Hâkim herhangi bir suçlama yapılmadan sizi serbest bıraktı. Hiçbir şey bilmediğinizi söylediğinizde size inandılar. Hiçbir şey görmediğinizi veya bilmediğinizi söylediğinizde buna inanmanın çok zor olduğunu anlayabiliyor musunuz?

Abdeslam: Serbest bırakılmam hâkimin bana inanmasının dışında yalnızca benim ifadelerimle ilgili değildi. Saldırılar sırasında Paris’te olmadığımı kanıtlayacak şeyler gösterebildim. Cep telefonumu ve bazı şifreli objeleri verdim. Saklayacak bir şeyim yoktu ve sanırım hâkim de beni buna dayanarak serbest bıraktı.

Gazeteci: Kardeşlerinize yakın mıydınız? Sizinle konuşurlar mıydı?

Abdeslam: Evet tabii ki kardeşlerimle yakındım. Onlarla yaşıyordum. Kardeşler arasında olan standart muhabbetlerimiz vardı.

12