Antalya Gazeteciler Cemiyeti 2010 ödülleri

AGC Başkanı Mevlüt Yeni, cemiyet binasında düzenlediği basın toplantısında, basın ödülleri ve fotoğraf yarışması sonuçlarını açıkladı. Yeni, yarışmayla Antalya gazetecilerinin emeklerinin karşılığını vermeye çalıştıklarını, AGC'nin kuruluşunun 27'nci yılında 26'ncı yarışmayı düzenlediklerini bildirdi.

Yeni, bu yıl Antalya Basın Ödülleri Yarışması'na 59, Hasan Özkay Fotoğraf Yarışmasına ise 48 eserin katıldığını belirterek, ödül alanları kutladı.

     Jürinin objektif değerlendirme yapabilmesi için gerekli ortamı hazırlamaya önem gösterdiklerinin altını çizen Yeni, bu yıl başkanlığını Erdoğan Kahya'nın yaptığı jüride, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Civan, Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği Başkanı Mustafa Mutlutürk, Fotomuhabiri Sökmen Baykara, AGC üyeleri Tuncer Çetinkaya, Dursun Gündoğdu, Mustafa Tuncel ve İdris Taş'ın yer aldığını ifade etti.

2010'UN EN İYİLERİ

       2010 Yılı Antalya Basın Ödülleri'nde haber dalında ''Meclis boş, jet ski dolu'' haberiyle Habertürk Gazetesi'nden Yusuf Dalaman, araştırma dalında ''Antalya için ithal vekil olmazsa olmaz mıdır?'' çalışmasıyla Antalya Gazetesi'nden Nizamettin Özmen, güncel yazı dalı ''O şimdi evde'' adlı çalışmasıyla Akdeniz Gerçek Gazetesi'nden Nilhan Kırdı, spor haberi dalında ''Madenlerden minderlere'' adlı haberiyle Anadolu Ajansı Muhabiri Güç Gönel, ekonomi haberi dalında ''Lufthansa ile ortak oldu havacılık devlerine sebze, meyve satacak'' adlı çalışmasıyla Zaman Gazetesi'nden Şaban Gündüz, yılın televizyoncusu dalında ''Yedi saat kurtarılmayı bekledi'' haberiyle Anadolu Ajansı Haber Kameramanı Hüseyin Kanber, program dalında ''Mavi tutku - Yakınımızdaki tarih'' adlı programıyla TRT'den Ümit Nasip Kargılı, yılın radyocusu dalında ''Altın Şarkılar'' ile Radyo Martı'dan Ersin Bekler, sayfa düzeni dalında Antalya Gazetesi'nden İslam Çelik ödüle layık görüldü.

     ''Nuri Dağtekin Özel Ödülü'' ise Antalya ve Antalya basınının gelişime katkı sağlayan ressam Fikret Otyam ve AGC ile geliştirdiği kurumsal işbirliği dolayısıyla Türk Havayollarına verileceği açıklandı.

     Yarışmada, yılın internet gazetecisi dalında ödüle değer eser bulunamadı.

HASAN ÖZKAY FOTOĞRAF YARIŞMASI

    Hasan Özkay Fotoğraf Yarışması'nda ise haber fotoğrafı dalında ''Saçlarından hayata tutundu'' çalışmasıyla Habertürk Gazetesi'nden Bülent Tatoğulları, yılın spor fotoğrafında ''Hırs'' adlı fotoğrafıyla DHA muhabiri Süleyman Ekin, yılın çevre fotoğrafı dalında ''Bir fırtına, üç batık'' adlı çalışmasıyla DHA'dan İbrahim Laleli, yılın sanat fotoğrafı dalında da ''Son Ejderha'' adlı fotoğrafıyla Gazetebir'den Okan Dilek ödüle layık görüldü. Turizm dalında ise ödüle değer eser bulunmadı.

AA MUHABİRLERİNİN 6 FOTOĞRAFI SERGİYE DEĞER BULUNDU

   Jüri, Hasan Özkay Fotoğraf Yarışmasına katılan eserler arasında yaptığı değerlendirmede AA Yurt Muhabiri Süleyman Elçin'in ''Hayata kulaç attı'' ile ''Firar'', Kumluca Yurt Muhabiri Mehmet Çakmak'ın ''Türküm yardımseverim'', AA Haber Kameramanı Bekir Bektaş'ın ''Eksiksiz Sevinç'' ile ''Gölgeler ve Suretler'' ile AA Alanya Yurt Muhabiri Tolga Yıldırım'ın ''Bir de tekeri olsa'' rumuzlu eserlerini sergilenmeye değer buldu.

Ödüller düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.