TGC Başarı Ödülleri sahiplerini buldu!

51’nci yılına ulaşan "Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri" Sabancı Center’da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi. Gazeteciler, ödüllerini Ahmet Şık Nedim Şener ve tüm tutuklu gazeteciler ile basın şehitlerine ithaf etti. Açılış konuşmasını yapan Erinç de Türk basını, bugüne kadar benzerleri görülmemiş bir süreçten geçtiğini söyledi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) bu yıl 51'incisini düzenlediği ''2010 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri'', Sabancı Center'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Tören, medya, iş ve üniversite dünyasından 500’ü aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan TGC Başkanı Orhan Erinç, sözlerine, ''Türk basını bugüne kadar benzeri görülmemiş bir süreçten geçmektedir. Gazetecilik faaliyetlerinin suç sayılması dönemine, henüz düşünce aşamasında olan, tamamlanmamış, kitaplaşmamış yazıların suç sayılması bir yana, el konulanların dışındaki örneklerinin silinerek, imha edilmesi, ifade özgürlüğü konusunda varılan noktanın vahametini ortaya koymaktadır'' ifadeleriyle başladı. Türk tarihinde daha önce de benzer ''yok etmelerin'' yaşandığını ifade eden Erinç, şöyle devam etti:

''Bunlardan biri Cumhuriyet öncesindeki baskı döneminde, ikincisi ise tek parti döneminde olmuştur. Üçüncü örneğin, yani 'İmamın Ordusu' kitap taslağının imha edilmeye çalışılmasının ise demokratik hukuk devleti süreci olarak nitelendirilen günümüzde yaşanması olağanüstü bir önem taşımaktadır. Bu durum ifade özgürlüğünün ve gazetecilik mesleğinin daha karanlık sürece girmekte olduğunun somut bir göstergesini oluşturmaktadır. Türk Ceza Yasası'nın ifade özgürlüğünü sınırlayan ve gazetecilerin ceza infaz kurumları önünde sıraya girmesine, Cemiyetimizin bütün uyarılarına karşın yol açan maddelerin değiştirilmesi gündemdedir.''

BAŞKAN ERİNÇ: ADALET KOMİSYONU’NDAN GEÇEN TASARI GAZETECİLİK MESLEĞİNİ TEHDİT EDEN BİR İÇERİK TAŞIYOR

Orhan Erinç, Bakanlar Kurulu'nun TBMM'ye sunduğu ve Adalet Komisyonundan aynen geçtiği bilinen tasarının, özellikle gazetecilik mesleğinin geleceğini tehdit eden bir içerik taşıdığını vurgulayarak, ''Zaten sızdırmalarla özel yaşamın gizliliğinin, masumiyet karinesinin zedelenmesine yol açan uygulamaların, tasarı ile yasal duruma getirilecek olması tehlikeli sürecin başka bir yönünü göstermektedir'' diye konuştu.

92 meslek örgütünün basın tarihinde ilk kez bir araya gelerek ''Gazetecilere Özgürlük Platformu''nu kurduğunu hatırlatan Erinç, Platformun ortak amacının, ifade özgürlüğünün sağlanması ve gazeteci yargılamalarının tutuksuz olarak sürmesini sağlamak olduğunu ifade etti.

NAİL GÜRELİ: BALBAY VE ÖZKAN’DAN DOSTLARA SELAM GETİRDİM

TGC Basın Senatosu Başkanı Nail Güreli de, bu sabah Silivri'de görülmeye devam edilen ''İkinci Ergenekon'' davasına izleyici olarak katıldığını belirterek, Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanan gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'dan ''tüm dostlarına'' selam getirdiğini söyledi.

ÖDÜLLERİ VEREN BÜYÜK SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

Törende daha sonra “Gazetecilik”; dalında, İsmail Ballı, Turhan Bozkurt, Necdet Doğan, Sibel Güneş, Ayşe Özek Karasu ve İbrahim Yıldız, “Radyo TV” dalında; Prof Dr. Rıdvan Akar, Zafer Arapkirli, Kemal Aslan, Prof. Dr. Şükran Esen, Ali Eyüboğlu, Sibel Güneş ve Doğan Şentürk, “İnternet” dalında; Oğuz Güven, Ercüment İşleyen, Hakan Kara, Prof. Dr. Nurdoğan Rigel, Sibel Güneş, Olay Tan ve Ahmet Yeşiltepe’den oluşan seçici kurulunca belirlenen 2010 Yılı Geleneksel Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu.

ÖDÜLLERİ KAZANANLAR

1.Haber-Siyasal Ödül: Tekin Atay, Güngör Karakuş ve Hilal Öztürk Habertürk gazetesinde 20 Şubat 2010 tarihinde yayımlanan 'Kayıp Savcı Sarıkaya Çukurambar'dan Çıktı' başlıklı haberle kazandıkları ödüllerini TGC Başkanı Orhan Erinç’ten aldı. Törende Hilal Öztürk söz alarak bir konuşma yaptı. Öztürk, dünya var oldukça yaşayacak üç meslekten biri habercilik olduğunu söyleyerek, cezaevindeki tutuklu gazetecilere selam gönderdi.

2.Haber-Siyasal Övgü: Cansu Çamlıbel (Hürriyet gazetesi) 12 Ekim 2010 tarihinde yayımlanan ''29 Ekim'de Tek Tören'' başlıklı haber.

Cansu Çamlıbel adına ödülü Sedat Ergin aldı. Ergin'e ödülü Turgay Olcayto verdi

3.Haber-Ekonomi Ödül: Ali Ekber Yıldırım, Dünya Gazetesi’nde 16 Ağustos 2010-26 Kasım 2010 tarihleri arasında yayımlanan 'GDO'da Mevzuat Baş Döndürdü' başlıklı haberiyle kazandığı ödülünü TGC Başkan Vekili Turgay Olcayto’dan aldı. Ali Ekber Yıldırım“Aldığım bütün ödülleri Mustafa Balbay’a adıyorum”dedi.

4.Haber-Çevre, Eğitim, Sağlık (Toplum Ödülü): Gülden Aydın, Hürriyet Gazetesi’nde 21 Nisan 2010 tarihinde yayımlanan 'Orada Kimse Yok mu?' başlıklı haber ile ödüle layık görüldü. Gülden Aydın, ödülünü TGC Onur Kurulu Üyesi Şükran Soner'den aldı. Aydın, haberine ‘Gizliliğe İhlal Suçu’ndan dava açıldığını, davanın halen devam ettiğini ifade etti.

5.Haber-Çevre, Eğitim, Sağlık Övgü: Betül Kotan Atak, Radikal Gazetesi’nde 21 Ağustos 2010 tarihinde yayımlanan 'KPSS'de Çifte Şaibe' başlıklı haberiyle övgüye değer bulundu. Betül Kotan Atak, ödülünü TGC Onur Kurulu Üyesi Şükran Soner'den aldı.

6.Haber-Kültür Sanat-Magazin Ödülü: Muhittin Danış, Radikal Gazetesi’nde 1 ve 2 Kasım 2010 tarihlerinde yayımlanan 'Sarayda (Topkapı Sarayı) Çatlak' başlıklı haberi ile ödüle layık görüldü. Danış’ın adına ödülü Abdullah Kılıç aldı. Ödülü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Özdemir verdi.

7.Haber-Kültür Sanat-Magazin Övgü: Bülent Ergün, Sabah Gazetesi’nde 8 Eylül 2010 tarihinde yayımlanan '2500 Yaşındaki Anadolu Kadınına Gümrük İşkencesi' başlıklı haberiyle övgüye layık görüldü. Bülent Ergün’e ödülü TGC Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Özdemir verdi. Bülent Ergün, jüriye teşekkür ederek, “Ödülümü Nedim Şener ve Ahmet Şık’a ithaf etmek istiyorum” dedi.

8.Haber-Spor Ödülü: Celal Demirbilek, Hürriyet Gazetesi’nde 30 Temmuz 2010 tarihinde yayımlanan 'Milli Takımı Unuttular' başlıklı haber ile ödül almaya hak kazandı. Celal Demirbilek’e ödülü Orhan Ayhan verdi. Demirbilek duygularını şöyle ifade etti: “Mesleğimizin en anlamlı ödülünü kazanmanın mutluluğu içerisindeyim. Beni bu ödüle layık gören jüriye teşekkür ederim. Bu benim 182. ödülüm oldu.”

9.Haber-Spor Övgü: Yiğit Barış, Demokrat Kocaeli Gazetesi’nde 25 Ekim 2010 tarihinde yayımlanan 'Curling Şampiyonasında Skandal' başlıklı haberiyle övgüye değer bulundu. Barış ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Arif Kızılyalın’dan aldı. Yiğit Barış, “Böylesi büyük bir ödülü almak benim için büyük bir mutluluk” diyerek duygularını ifade etti.

10.Köşe Yazısı Ödülü: Yılmaz Özdil, Hürriyet Gazetesi’nde 19 Ağustos 2010 tarihinde yayımlanan 'Soy sop' başlıklı yazısıyla ödüle değer görüldü. Yılmaz Özdil’in ödülünü TGC Basın Senatosu Başkanı Nail Güreli verdi. Ödülü alan Özdil, şöyle konuştu: “Başta arkadaşım Nedim Şener olmak üzere halkın haber alma hakkına hizmet eden tüm gazeteciler adına bu ödülü kabul ediyorum.”

11.Haber-Araştırma Ödülü: Sedat Ergin, Hürriyet Gazetesi’nde 3, 8 ve 9 Eylül 2010 tarihlerinde yayımlanan 'Balyoz İddianamesi' başlıklı araştırması ile ödüle değer bulundu. Sedat Ergin ödülünü TGC Başkan Yardımcısı Vahap Munyar’dan aldı. Ödülü alan Ergin, basın ve ifade özgürlüğü açısından sıkıntılı bir dönemden geçildiğini ifade etti.

12.Haber-Araştırma Övgü: Burhan Ekinci, Taraf Gazetesi’nde 20-29 Ağustos 2010 tarihlerinde yayımlanan 'Faili Meçhuller Meçhul Kalmasın' başlıklı araştırmasıyla övgüye değer bulundu. Burhan Ekinci adına ödülü Taraf Gazetesi muhabiri Fırat Alkaç aldı. Ödülü, TGC Basın Senatosu Sekreteri Süleyman Boyoğlu verdi. Alkaç, Ekinci’nin görevde olduğu için gelemediğini duyurarak, Ekinci’nin mesajını davetlilere aktardı.

13.Haber-Röportaj Ödülü: Nebahat Koç, Akşam Gazetesi’nde 15-16 Temmuz 2010 tarihlerinde yayımlanan 'Numan Bey Gidecek' başlıklı röportajı ile ödül almaya hak kazandı. Nebahat Koç ödülünü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay’dan aldı.

14.Haber-Röportaj Övgü: Ahmet Uykan, Zaman Gazetesi’nde 25 Eylül 2010 tarihli 'Prim Almasam da Olur, Bana Gümüş Madalya Yeter' başlıklı röportajıyla övgüye değer görüldü. Ahmet Uykan’a ödülü TGC Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Atay verdi. Uykan ödülünü 12 Dev Adam’a armağan ettiğini ifade etti.

15.Spor Köşe Yazısı Ödülü: Ercan Güven, Milliyet Gazetesi’nde1 Eylül 2010 tarihinde yayımlanan 'Haysiyet Cellatlığı ve Cellatın İpini Yalayanlar' başlıklı yazısıyla ödüle layık görüldü. Ercan Güven hasta olduğu için törene gelemedi. Güven adına ödülü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Arif Kızılyalın aldı. Ödülü ise spor basının usta isimlerinden Halit Kıvanç verdi. Halit Kıvanç esprileri ile davetlileri keyifli anlar yaşattı.

16.Spor Köşe Yazısı Övgü: Alper Kaya, Birgün Gazetesi’nde 27 Ekim 2010 tarihli 'Sadece Bir Deli' başlıklı yazısıyla övgüye değer bulundu. Alper Kaya ödülünü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Arif Kızılyalın’dan aldı. Kaya, jüriye teşekkür ederek duygularını dile getirdi.

17.Birinci Sayfa Düzeni Ödülü: Bülent Mumay, Radikal Gazetesi’nin 30.11.2010 tarihli sayfasıyla ödüle değer bulundu. Ödülü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Celal Toprak verdi.

18.İç Sayfa Düzeni Ödülü: Fatma Bilecen, Milliyet Gazetesi’nin 18.04.2010 tarihli 18 ve 19. sayfaları ile ödüle değer bulundu. Ödülü TGC Yönetim Kurulu Üyesi Celal Toprak verdi.

19.İç Sayfa Düzeni Övgü: Ayçağ Bıcakçı, Habertürk Gazetesi’nirk 03.07.2010 tarihli 10. sayfası ile övgüye değer görüldü. Ödülü ise TGC Onursal Üyesi Dr. Mücahit Atmanoğlu verdi.

20.Spor Sayfası Ödülü: Nihat Uğurlu, Hürriyet Gazetesi’nin 01.08.2010 tarihli spor sayfasıyla ödüle değer bulundu.

21:Spor Sayfası Övgü: Ercan Arıkan, Habertürk Gazetesi- 26.07.2010 tarihli spor sayfasıyla övgüye değer görüldü. Arıkan’a ödülünü TGC Onursal Üyesi Prof. Dr. Turgay Atasü verdi.

22.Karikatür Ödülü: Zafer Temoçin, Cumhuriyet Gazetesi’nde 1 Aralık 2010 tarihli 'Wikileaks Belgeleri'nden Sonra' isimli karikatürü ile ödül aldı. Zafer Temoçin adına ödülü karikatürist Akdağ Saydut aldı. Ödülü karikatürist Raşit Yakalı verdi.

23.Haber fotoğraf ödülü: Bu dal da ödül verilmedi.

24.Haber fotoğraf övgü: Erhan Yılmaz, İHA tarafından 20 Mayıs 2010 tarihli yayımlanan 'Ölme Mehmedim' konulu fotoğrafıyla övgüye değer görüldü.'' Erhan Yılmaz ödülünü Gazeteciler Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Selami Turgut Genç’ten aldı. Erhan Yılmaz, ödülünü helikopter kazasında hayatını kaybeden İsmail Güneş'e adadı.

25.TV Haber Ödülü: Atıl Ayaz, Fox TV’de 12 ve 14 Ocak 2010 tarihinde yayımlanan 'Acil Skandal' başlıklı haber ödüle değer bulundu. Atıl Ayaz ödülünü TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş'ten aldı. Ayaz ödülünü Mısır'da hayatını kaybeden meslektaşı Ersan Karaoğlu'na adadı.

26.TV Haber Övgü: Göksel Göksu, CNNTÜRK’te 6-8 Aralık 2010 tarihinde yayımlanan 'Namlunun Ucundaki Kadınlar' başlıklı haberiyle övgüye değer görüldü. Göksel Göksu’ya ödülü TGC Genel Saymanı Gülseren Güver verdi. Göksu, ödülünü Nedim Şener ile Ahmet Şık’a adadı.

27.TV Haber Program: Bu dalda ödül verilmedi.

28.TV Belgesel Ödülü: Zeynel Elçioğlu, (TRT) 16 Şubat 2010 tarihinde yayımlanan 'Yöresel Müziğin Ustaları' başlıklı belgesel ödül değer bulundu. Zeynel Elçioğlu’na ödülü Aydemir Okay verdi.

29.TV Belgesel Övgü: Nazım Alpman, İz TV’de 21 Haziran 2010 tarihinde yayımlanan 'Trakya'nın Kara Günleri '' başlıklı belgeseliyle övgüye değer bulundu. Nazım Alpman’a ödülü TGC Basın Senatosu Başkanı Nail Güreli verdi. Alpman da ödülü tutuklu gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’a adadı.

30.TV Kamera Çalışması Ödülü: Şaban Özdemir, İHA’da 20 Mayıs 2010 tarihinde yayımlanan 'Mezarlıktaki Son Nefes' görüntüleri ile ödüle değer bulundu. Şaban Özdemir’in ödülü TGC Onur Kurulu üyesi Şükran Esen tarafından verildi.

31.Radyo Haber Program Ödülü: Ender Uslu, (Kanaltürk Radyo) 06 Mayıs 2010 tarihinde yayımlanan 'İlk Anons' programı'' ile ödüle değer bulundu. Ender Uslu’nun ödülü Türkiye Spor Yazarları Derneği As Başkanı İlyas Namoğlu tarafından verildi.

32.Nezih Demirkent Özel Ödülü: Ödülü kazanan Güngör Uras, ödülü’nü TGC Başkanı Orhan Erinç’ten aldı. Güngör Uras, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Hem Cemiyetimize hem de sizlere çok teşekkür ediyorum. Ben 28 yıl önce Dünya gazetesinde köşe yazısı yazmaya başladım. 28 yıldır her gün yazıyorum. Bu işi severek yapıyorum. Sanıyorum ki öncelikle Anadolu’daki insanların sorunlarını gazetede dile getirmeye çalışıyorum.”

Tören, davetin sposorluğunu üstlenen Sabancı Holding adına Kurumsal İletişim Direktörü Suat Özyaprak ile gecenin sunuculuğunu üstlenen Başak Şengül’e teşekkür plaketinin verilmesiyle sona erdi.