28. Uluslararası Ankara Müzik Festivali

Her yıl Nisan ayı başkentlileri müzikle buluşturan Uluslararası Ankara Müzik Festivali 2011’de 04 – 30 Nisan tarihleri arasında 28. kez gerçekleşecek.

14 farklı ülkeden toplam 482 sanatçı senfonik müzikten bando’ya, çağdaş müzikten popüler klasiğe, etno-cazdan dansa uzanan farklı etkinlikleri ile Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu, Resim Heykel Müzesi ve Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Galerisi salonlarında sahneye çıkacaklar.

Almanya Büyükelçiliği, ABD Büyükelçiliği, Fransız Kültür Merkezi-Ankara, İspanya Büyükelçiliği, İsrail Büyükelçiliği, İstanbul Cervantes Enstitüsü, İtalyan Kültür Merkezi-Ankara’nın destek verdiği festival; Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra Ankara Devlet Opera ve Balesi, Ankara Valiliği, Başkent Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Çankaya Belediyesi, Eskişehir Belediyesi, Hacettepe Üniversitesi ve T.S.K Armoni Mızıkası tarafından da yıllardır işbirliği içinde sürdürülmektedir.

İzleyici, sanatçı ve sponsorlar, üçgeninden oluşan Festivalin bu yıl onur üyeleri Sabancı Vakfı ve And TTS, etkinlik sponsorlarının ise Tepe İnşaat Sanayi A.Ş, The Boeing Company, Aydıner İnşaat A. Ş, Nurol Holding, Gama Holding, TCMB, T. Halk Bankası A.Ş, N.C.Y Müşavirlik, AGE İnşaat ve Ticaret A.Ş, Yüksel Erimtan ve Bankpozitif olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Henüz sponsorluk kültürünün oturmadığı ülkemizde 28.Uluslararası Ankara Müzik Festivali sponsorları “Bir Ankara Klasiği”ne bulundukları katkı ile başkentimizin kültür yaşamına damga vurmaktalar.

Şef Gürer Aykal yönetiminde Eskişehir Senfoni Orkestrası, Borusan Quartet, piyanoda Christof Moser ve davulda Mario Lackner’den oluşan Pianodrum, dünyanın en ünlü flüt sanatçılarından Emmanuel Pahud’ün solist olacağı Bilkent Senfoni Orkestrası, çağdaş müziğin Polonyalı temsilcisi The Lutoslawski Quartet, obua sanatçısı Aleksey Utkin şefliğinde The Hermitage Ensemble of Soloists, klasik müziği mizahla buluşturan dörtlü Moz-Art, bakır üflemeli topluluğu Minozil Brass, etno-caz topluluğu NY Gipsy All Stars, 1992 doğumlu genç yetenek Hasan Gökçe Yorgun’un keman resitali, Tchaikovsky String Quartet, İtalyan folk şarkıcısı Pilar, Şef Ertuğ Korkmaz yönetiminde Orkestra Akademik Başkent ve viola sanatçışı Ruşen Güneş, marimba virtüözü Ziv Eithan’ın ritme yolculuğu, Fransız piyanist Cédric Tiberghien’in resitali, Şef Erol Erdinç yönetiminde Hacettepe Senfoni Orkestrası, cazı flamenko ile birleştiren dans sihirbazları Jazzing Flamenco, klasik müziği İrlanda ezgilerinden tangoya, hiphop ruhundan rock’a taşıyan viyola sanatçısı Daisy Jobing & The Band, Şef Işın Metin yönetiminde keman sanatçısı Pierre Amoyal’ın solist olarak katılacağı Bilkent Senfoni Orkestrasının modern müzik konserlerini izleyiciler 20 TL ile 50 TL arasında değişen bilet fiyatları ile izleyebilecekler. Festival biletleri 25 Mart Cuma gününden itibaren Biletix kanalıyla satışa çıkacak.