100 Ülkeden 250 Gazeteci Bursa’da Buluşacak

Medya buluşması Amerika´dan Associated Pres (AP), İngiltere´den Reuters, Fransa´dan Ajans Franz Press, Rusya´dan Itar-Tass, Almanya´dan Dpa, Çin´den Xinhua, İtalya´dan Apcom ve Ansa, Mısır´dan Ortadoğu, İran´dan İran Haber Ajansı´nın da yer alacağı geniş yelpazeli bir toplantı olacak. Cihan Haber Ajansı, Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Doğan Haber Ajansı da Türkiye´yi temsilen toplantıya davet edilecek.

Tayyare Kültür Merkezi´nde 17 Mart´ta başlayacak organizasyonun açılış konuşmasını Devlet Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve yapacak.

Dört gün sürecek etkinliğe Devlet Bakanı Egemen Bağış, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Levan Varshalomidze, KKTC Kültür Bakanı Kemal Dürüst, Turizm ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan, Tayvan Çevre Bakanı Dr. Shu-hung Shen konuşmacı olarak katılacak. Kryna Belediye Başkanı Sümer Aygın, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun, Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş da birer sonum yapacak.

Misafir gazeteciler Cumalıkızık, Yeşil Türbe, Kent Müzesi, Koza Han, Osman Gazi, Orhan Gazi türbeleri ile Muradiye´yi gezdikten sonra İznik´e geçecek. Doç. Dr. Doğan Tılıç başkanlığındaki büyük buluşmaya çok sayıda uluslararası medya örgütü de destek veriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, buluşmanın kentin tanıtımı için büyük önem taşıdığını söyledi. Altepe, şunları söyledi: “Toplantıyı çabalarımızla Bursa´ya aldırdık. Doğrusu istenirse son dönemde kentimiz gündemde olduğu için, ikna etmekte de zorlanmadık. Şimdi dünyanın bildiği bir kent haline getirmek istiyoruz. Bu tür etkinliklerin sayısı da arttıracağız.”