Anadolu Üniversitesi 13. Uluslararası Eskişehir Film Festivali

Sinema kültürüne 13 yıldır katkıda bulunan “Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali”, dinamik ekibiyle ve üniversite gençliğinin de ilgisi ve katılımıyla çalışmalarına yoğun olarak devam ediyor.

“Uluslararası Eskişehir Film Festivali”, bir üniversite kenti olan ve çok sayıda üniversite öğrencisini barındıran Eskişehir’de, sinema adına yapılan tek uluslararası etkinlik olma özelliği taşımaktadır.

“Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali”nin amacı; sinema tarihinin klasikleriyle, sanatsal nitelikteki yeni örnekleri gösterebilmek, sinemanın uluslararası ve ulusal alanda öne çıkmış yönetmen, oyuncu ve akademisyenlerini seyirci ile buluşturmak, seyredilen filmler üzerine tartışmak, seminerler, atölye çalışmaları ve paneller düzenleyerek Türk Sinemasının yeni yaratıcıları olacak gençlere kendilerini geliştirebilecekleri ortamlar yaratmaktır.

Her yıl büyüyen yaşına rağmen, büyüdükçe gençleşen dinamik ve yenilikçi ekibiyle “Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali”, bu yıl da yine her yıl olduğu gibi sinemaseverlere “sinema şöleni” yaşatacak dopdolu bir içeriğe ve 13. yılına özgü yepyeni etkinliklere sahip.

13. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali’nde:

“Sinema Tarihinin Unutulmazları”

“Dünya Sinemasının Genç Yıldızları”

“Dünya Festivallerinden Ödüllü Filmler”

“Konuk Ülke Sineması”

“Türk Sineması”

“Hayatımız Belgesel”

“Kısa Filmler”

“Canlandırma sineması”

“Gece yarısı sineması”

başlıkları altında filmler gösterilecektir.

Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali” kapsamında sinemaseverleri sinemayla buluşturmanın yanı sıra, “Seminer”, “Panel”, “Atölye çalışmaları”, “Sergi” ve “Sinema Kültürüne Katkı Ödülleri” gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleşecektir.

“Eskişehir Sinema Şehri Olacak!”

Festival boyunca birçok değerli konuğu da ağırlayacak olan 13. Anadolu Üniversitesi Uluslararası Eskişehir Film Festivali; 1-8 Mayıs 2010 tarihleri arasında bir hafta boyunca Eskişehir’i “sinema şehri” yapacak.

Festival aracının “şehirde” uygun bir yerde durarak aniden ortamı sinemaya çevireceği “Sokak Sineması” etkinliği,

“Lomography Atölye Çalışması” adı altında Türkiye’de yapılan ilk Lomography etkinliği olma özelliği taşıyan, atölye çalışmaları ve sergiler,

“Bana Eskişehir’i Anlat” temalı senaryoları, konuk yönetmenler ve oyuncular ile birlikte, Eskişehir sokaklarında spontane olarak kısa film haline getirme çalışmaları, festival etkinliklerinin yalnızca bir bölümüdür.

Bunun yanı sıra Eskişehir’i sinema kenti haline getirecek; “sinemayı şehre taşıyacak” sıra dışı gösteri ve etkinlikler üzerinde, çalışmalar devam etmektedir.